Klaidos, kurių gailėtis gali tekti visą gyvenimą: kaip atsilaikyti emocinėms manipuliacijoms laidojant artimąjį
Jautrioje netekties situacijoje labai svarbu nesileisti manipuliuojamam. Kai kreipiatės į laidojimo paslaugas teikiančią įmonę, neturite sutikti su bet kuo, ką jums siūlo. Priešingai – privalote būti itin reiklūs ir kiekvieną sprendimą apgalvoti kaip įmanoma ramiau. Nacionalinės laidojimo ceremonijų organizavimo sistemos REKVIEM direktorė Irma Lukoševičienė teigia, kad tai yra pagrindinis dalykas, akcentuojamas sistemos partnerių visoje Lietuvoje. Toliau pateikiame penkis svarbiausius dalykus, kurie padės ramiau suorganizuoti laidotuves ir nevers gailėtis visą likusį gyvenimą.
- Venkite emocinių sprendimų
Netektis yra neabejotinai sunki patirtis kiekvieno gyvenime. Psichologai išskiria etapus, per kuriuos turi pereiti su mirtimi susidūręs žmogus. Tai – neigimas, pyktis, derybos, depresija, susitaikymas ir viltis. Visus šiuos etapus tenka išgyventi, o jų trukmė yra labai individuali. Svarbiausias iššūkis yra ne pati mirtis, bet žmonių reakcija į mirtį. Todėl pirmiausia, ką privalote padaryti, kiek galima labiau nusiraminti. Jei su emocijomis susitvarkyti patys negalite, leiskite su laidotuvėmis susijusius sprendimus priimti mažiau emociškai pažeistiems artimiesiems.
- Neskubėkite
Iš dalies su emocine pusiausvyra yra susijusi ir kita dažna laidojimo ceremonijų organizavimo klaida – tai skubėjimas. Nemažai mūsų stengiasi laidotuves baigti kaip įmanoma greičiau. Nors tai suprasti galima, tačiau skubėjimas turi nemalonių pasekmių. Juk atsisveikinimas privalo būti pagarbus, o skubėjimas ir pagarba nelabai dera. Todėl labai svarbu neskubėti. REKVIEM sistemos dalyviai visoje Lietuvoje pasakoja apie šarvojimo laiko trumpėjimą. Anot jų, dažnai laidotuvės rengiamos vos ne kitą dieną po mirties fakto nustatymo. Duokite sau laiko: nurimti, susipažinti su velionio valia, pasitarti su artimaisiais, apmąstyti visas detales, tinkamai pasirinkti paslaugos teikėją ir iki smulkmenų suderinti laidotuvių ceremonijos scenarijų. Sąmoningam ir pagarbiam šarvojimo bei laidojimo vietos parinkimui, apsisprendimui, kaip laidoti, artimųjų ir draugų informavimui ir kitiems svarbiems dalykams suplanuoti reikia laiko.
- Tinkamai informuokite artimuosius ir lankančiuosius
Neretai per laidotuves įvyksta nemalonių nesusipratimų, kai dalyviai nežino, kokios laidotuvės yra organizuojamos ir nebūna tinkamai pasiruošę. Informuodami apie artimojo mirtį ir kviesdami į laidotuves tinkamai ir tiksliai informuokite, ko tikitės iš ateinančiųjų. Siųsdami informaciją būtinai parašykite, kokių gėlių atnešti, kaip apsirengti, ar pageidaujate aukų. Tiksliai informuokite apie laidotuvių ceremonijos scenarijų: šarvojimo vietą ir laiką, laidojimo būdą, Mišių vietą ir laiką. Tai – svarbi informacija, suteiksianti papildomos pagarbos atsisveikinimui ir leisianti išvengti nemalonumų ir nesusipratimų.
- Suplanuokite laidotuvių scenarijų
Nebijokite laidoti pagal tokį scenarijų, koks priimtinas velioniui ir artimiesiems. Ruošdami ir apgalvodami scenarijų, daugiausia dėmesio kreipkite į mirusiojo asmenybę, jo pomėgius, mėgstamą muziką, filmus, specialybę ir kitus jį džiuginusius dalykus. Mažiau galvokite apie tai, kaip laidotuves įvertins aplinkiniai. Svarbiausia yra pagarbi atmosfera ir ceremonija. Net jei jūsų ir artimojo santykiai nebuvo tobuli, pagarbiai palaidoti žmogų yra privaloma. Galima viskas, kas leidžiama pagal Lietuvos įstatymus ir gali suteikti ceremonijai pagarbaus individualumo.
- Derėkitės dėl kainos tada, kai viskas suplanuota
Taip, kaina yra svarbu. Tačiau jums pirmiausiai reikia suplanuoti visas ceremonijos detales, pamatyti galutinę sąmatą. Tada bus paprasčiau suvokti biudžetą ir pradėti derinti galutinę kainą. Jei apie kainą pradedate galvoti per anksti, kai kurių dalykų atsisakote visai be reikalo. Turėdami bent menkiausią galimybę, nesirinkite laidojimo ceremonijų organizavimo įmonės ir scenarijaus vien tik pagal kainą. Atminkite, kad svarbiausia, jog su jūsų artimuoju būtų elgiamasi pagarbiai. Sprendimas, kaip laidoti ir kur šarvoti, priklauso tik nuo jūsų valios. Nesutikite su pirmu pasiūlymu, pasidomėkite smulkmenomis. Toks požiūris leis jums ne tik suorganizuoti pagarbias laidotuves, bet ir sutaupyti.
Pasak REKVIEM direktorės Irmos Lukoševičienės, pokalbiai su REKVIEM sistemos nariais visoje Lietuvoje aiškiai parodė, kad vienintelis kelias, kuris įpareigotų keistis šią itin reikalingą, atsakingą ir jautrią rinką – yra Lietuvos žmonių švietimas bei aiškesnio suvokimo formavimas. Kokios galėtų ir turėtų būti laidojimo ceremonijų organizavimo paslaugos šalyje ir kaip tų dalykų išsireikalauti: „Dialogas tarp paslaugas teikiančios įmonės ir kliento yra būtinas, o kliento vaidmuo šiame dialoge turėtų augti“, – reziumavo I. Lukoševičienė.